ZoneFoot /Foot Zone/ Soccer Zone/ Zone Soccer
Headline News Youth Football

[Nigeria] 2019 Bet9ja Royal Cup: Match Day One Fixtures Roll Out

2019 Bet9ja Royal Cup: Matchday One Fixtures Roll Out

The pairings for Matchday One action for the 2019 edition of the Bet9ja Royal Cup have been released formally by the competition’s Local Organizing Committee.

According to a press statement by the tournament’s Media and Communications Lead, Jahrock Ujewe, the grassroot football showpiece will feature matches across various centers in all local government areas of Delta State, except Sapele, Warri South West, Bomadi, Burutu, amongst others.

Texas Sports will lock horns with Royal FC in the competition’s curtain raiser on September 14, 2019 at All Saints Anglican Church Field, Asaba by 10am.

The statement adds that any game, which ends in draw after full time (90mins), immediately progresses to penalty kicks to decide a winner.

It assures all registered teams that all games will be played in accordance with the rules of the competition and only players on team photo album submitted will participate in this round, stating that each team are allowed to register only three(3) players who have participated in National Leagues.

Full List of Matchday One Fixtures

Aniocha North

All games will be played at Gbonoza Primary School Field, Onicha-Ugbo

September 15
Victorious FC vs Summit FC – 2pm

September 18
Divine Football Team vs Umuneze Palace Team – 3:40pm

Aniocha South

All games will be played at Adiagbo Secondary School Field, Ogwashi-uku

September 14
Golden Lion FC vs Texas Villa Network – 3:30pm

September 16
Visionaries FC vs Alika FC – 3:30pm

Ethiope East

All games will be played at Abraka Grammar School Field, Abraka

September 14
Lisborn FC vs Okrohe Eku FC – 3:30pm

September 16
MFWD Titans vs SKOP FC – 3:30pm

Ika North
All games will be played at Agbor Township Stadium, Agbor

September 15
Ultimate FC vs Havana FA – 12:30pm

September 17
Ede United vs Ika Lions FC – 3:30pm

Ika South
All games will be played at Agbor Township Stadium, Agbor

September 14
KG Sport vs Prince D’s FC – 3:30pm

September 15
Ihun-Iyase vs Unity Stars – 3:30pm

September 16
Golden Boys vs Oza FC – 3:30pm

September 17
Gideon Foundation vs Partakers FC – 12:30pm

Isoko North
All games will be played at Oleh Township Stadium, Oleh

September 15
Delta Eagles FC vs Osaro FC – 12:30pm

Isoko South
All games will be played at Oleh Township Stadium, Oleh

September 14
Royal Eagles vs Sundof Academy – 12:30pm

Ndokwa East
All games will be played at Kwale Township Stadium, Kwale

September 15
Unique FC vs Young Stars FC – 12:30pm

Ndokwa West
All games will be played at Kwale Township Stadium, Kwale

September 14
Osevan FC vs Osevan FA – 3:30pm

Okpe
All games will be played at Osubi Airport Field, Osubi

September 14
FC Onokpasa vs Golden Friends – 3:30pm

September 16
Okpe United vs Delta Rovers – 3:30pm

Oshimili North
All games will be played at Ibusa Township Stadium, Ibusa

September 14
Young Professionals vs De Unique Feeders – 3:30pm

Oshimili South
All games will be played at All Saints Anglican Church Field, Asaba

September 14
Texas Sport vs Royal FC – 10am (Official Opening Game)
90FC vs Skippo FC – 1pm
P.Line FC vs Unity FC – 3:30pm

September 15
Abula FC vs Excel FC – 3:30pm

September 16
Anayonns FA vs Delta Unique FC – 12noon
Assemblies of God FC vs Young Stars – 3pm

September 17
Mega Stars vs Horses of Light FC – 12noon
Okwe All Stars vs Bees FC – 3pm

Udu
All games will be played at DSC Mobile Camp Field, Orhuwhorun-Udu

September 14
De Blessed FC vs Ovwian United – 3:30pm

September 15
Golden Albion vs Kollins Academy – 1pm

September 16
Dignity Chapel vs Lord Mark FC – 10am
Ekete United vs Free Tigers – 12:30pm

September 17
Felidrens FC vs Aladja United – 10am
Warrior Stars vs Potters FC – 12:30pm

Ughelli North
All games will be played at Ogor Technical College Field, Ogor

September 14
Strikers FC vs Amazing Grace FC – 3:30pm

September 15
Ughelli All Stars vs Maro 11 Speedstar Academy – 12:30pm
Excellent FC vs Excellent FA – 3:30pm

Ughelli South
All games will be played at Otu-Jeremi Primary School Field, Jeremi

September 14
Marvelous FC vs Future Stars – 3:30pm

September 15
Divine Mercy FC vs Jeremi United – 12:30pm
Winners FC vs Delta Warriors – 3:30pm

September 16
Green Eagles vs Heroes Stars – 3:30pm

Ukwuani
All games will be played at Umutu Grammar School Field, Umutu

September 14
Immortal FC vs Henfield Academy – 3:30pm

Uvwie
All games will be played at Ogbe Primary School Field, Effurun

September 14
Young Warriors vs PTI United – 3:30pm

September 15
MCC United vs God’s Project FC – 12:30pm
All Stars International vs Great Avengers – 3:30pm

September 16
Grace Villa vs Blessed Academy – 3:30pm

Warri South
All games will be played at Essi College Field, Warri

September 14
Invincible Leopards vs FC Galaxy – 3:30pm

September 16
Planet Stars FC vs Deobeth FC – 10am
Agbassa United vs Super United – 12:30pm
Screening FC vs Bobbies FC – 3pm

September 17
ABC FC vs Lord Honour FC -12:30pm
Living Boot FC vs FC Chimooski – 3:30pm

Warri North
All games will be played at Iwere College Field, Koko

September 14
12 Disciples of Jesus Christ FC vs Rolly FC – 3:30pm

Jahrock Ujewe,
Media and Communications Lead,
2019 Bet9ja Royal Cup

Views All Time
Views All Time
111
Views Today
Views Today
3
To report this post you need to login first.

Related posts

We aim to cover football at all levels and worldwide, from simple amateur tournaments, school/university championships, youth, women football to elite/professional football.